Městská část Brno - Nový Lískovec, oficiální webová prezentace - Aktuality

Brno - Nový Lískovec
Nacházíte se zde:    Titulní stránka  >  Aktuality

Aktuality

Housenky
(vloženo):  12.05.2017    (autor):  ÚMČ Brno .Nový Lískovec
  Poslední dobou jsou velmi časté dotazy na přemnožené housenky, které i v naší městské části okousaly větší množství keřů a obalily je pavučinami.

Vzhledem k tomu, že se jedná o Zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis ), který napadá hlavně zimostráz (nebo také buxus, krušpánek), ale působí škody i na jiných dřevinách (tyto následně opět obrostou a většinou nemají žádné dlouhodobé újmy) jeví se, jako zatím nejlepší řešení s housenkami ve veřejné zeleni nebojovat. Vzhledem k tomu, že v jiných zemích mají s nimi větší problémy a to zejména vzhledem k tomu, že mají rozsáhlé výsadby z buxusu, doufejme, že brzy přijdou na něco ekologického a efektivního.

Řešení sice možné je, ale znamenalo by to buď sbírání housenek (což je v plošném měřítku velmi obtížné) nebo plošný chemický zásah, což je velmi neekologické (jelikož zasaženy nejsou pouze tyto housenky, ale všichni drobní živočichové). Navíc oba zásahy by musely přijít dříve, než je listí ožráno. Nyní již není moc jak pomoci jelikož housenky již listí ožraly a nyní slezou z keřů a přemění se na malé motýlky.

Další informace o tomto škůdci můžete najít například zde:

http://eagri.cz/public/web/ukzuz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2016_upozorneni-na-aktualni-skodlivostzavijec.html

http://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/610-housenky-zavijece-likviduji-buxusy