Městská část Brno - Nový Lískovec, oficiální webová prezentace - Staré spotřebiče

Brno - Nový Lískovec
Nacházíte se zde:    Titulní stránka  >  Životní prostředí a odpady  >  Staré spotřebiče

Staré spotřebiče

Staré spotřebiče se vracejí zdarma na sběrném středisku odpadů!

Statutární město Brno po jednání s výrobci zajistilo od 1. března 2006 pro občany města Brna zpětný odběr elektrozařízení, která pocházejí z domácností. Zpětný odběr je bezplatný ve všech sběrných střediscích odpadů.

V rámci této služby se odebírají domácí spotřebiče (chladničky, mrazničky, pračky, elektrické sporáky, mikrovlnné trouby, vysavače, fritovací hrnce, žehličky, kávovary…), informační a telekomunikační zařízení (osobní počítače, tiskárny, faxy, mobilní telefony…), audio a video technika (televizory, videokamery, videorekordéry, audiozesilovače, radiomagnetofony, hudební nástroje…), pracovní nástroje (vrtačky, pily, nástroje na pájení a svařování, nástroje na sečení…), hračky a vybavení pro volný čas (videohry, elektrické vláčky a autíčka, počítače pro cyklistiku…).


Mimo to jsou v naší městské části nově instalovány také 3 červené kontejnery na spětný odběr drobných elektrospotřebičů a baterií. Tyto kontejnery jsou umístěny:  U domu Oblá 12 směrem k nákumnímu středisku Albert, U domu Slunečná 6 a na parkovišti před domem Čtvrtě 6.

1) Co do červeného kontejneru patří a co ne?

Do stacionárních kontejnerů patří baterie a drobná elektrozařízení jako jsou např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony, elektronické hračky a podobně.

Do kontejnerů nepatří televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky, velké a malé domácí spotřebiče (jako např. ledničky, pračky, chladničky a podobně), stejně jako tonery, CD, videokazety a jiná záznamová media

2) Proč se má třídit elektro od směsného odpadu?

Staré spotřebiče v sobě mají jak nebezpečné, tak i využitelné materiály. Díky třídění a recyklaci starých spotřebičů se daří chránit životní prostředí před kontaminací nebezpečnými látkami a současně šetříme přírodní zdroje. Recyklace je výhodnější, než těžba surovin ze Země.

Stacionární kontejner